PRINCE2 (21) IT Governance (24) Projektové řízení (22) Řízení rizik (22)

Autor: Aleš Pilný

Na jakých pozicích využívají PRINCE2 ?

Není až takovým překvapením, že největší počet absolventů pracuje na pozici projektového, programového, nebo portfolio manažera (přes 30%). Obrovská popularita je také patrná v IT, Poradenství, Senior Managementu a Operations. Ostatní segmenty nemají tak silné zastoupení, zejména proto, že nejde o projektové pozice.
Ale potěšilo nás využití PRINCE2 v Marketingu, HR, Financích, či Auditorských službách. Všechny tyto segmenty dohromady tvoří cca 70%. Je to jasný signál, že mimo tradiční projektové pozice se od dalších manažerů napříč profesemi vyžaduje projektové myšlení a řízení.
 

Absolventi PRINCE2 Foundation + Practitioner

V této části se zaměříme na absolventy PRINCE2® v úrovních Foundation, nebo Practitioner. Bude nás zajímat především kdo, proč a jakou přidanou hodnotu znalosti metodika PRINCE2 přináší do běžného pracovního režimu. PRINCE2 Foundation je o základech projektového řízení. Absolventi v drtivé většině pokračují na vyšší level, který je zaměřený na řešení problémů a rizik v projektech. 

 

Kdy jste získali PRINCE2 certifikaci?

V jaké fázi své kariéry jste získali PRINCE2 certifikaci? Většina respondentů získala PRINCE2 certifikaci po 10 letech své kariéry. Projektové řízení je dnes na obrovském vzestupu lze tak předpokládat, že segment 10+ se bude stále více zmenšovat. Tuto teorii podporují i další ukazatele: u těchto grafů je patrné, že certifikace je úzce spojena s kariérním postupem. Jedno podmiňuje druhé. A protože PRINCE2 nemá v certifikačním schématu kvalifikační předpoklady X let praxe, jako je to např.  u PMP, je tento program dostupnější, než ostatní.
Nejenom v UK, ale také  v ČR je PRINCE2 konkurenční výhoda v životopisu. Nejen z důvodu certifiakce, ale také získání praktických znalostí, které zvyšují šanci při pohovoru.


Proč jste absolvovali PRINCE2?

Nejčastějším důvodem proč získat certifikát PRINCE2 (64%) je zvýšení kvalifikace a kariérní rozvoj. V kombinaci s údaji z předchozího grafu je zřejmé, že trh stále více vyžaduje u manažerů PRINCE2 kvalifikaci, avšak potěšující je, že manažeři vnímají PRINCE2 především jako nástroj pro zlepšení projektového řízení a popularita není dána tlakem na kvalifikační předpoklady.


Která odvětví zavedli metodiku PRINCE2?

Fakt, že se nejvíce projektů realizuje převážně v dynamickém IT odvětví potvrzuje dominantní postavení v průzkumu. Další významné segmenty jsou již prakticky vyrovnané: Konzultační služby, Finanční, Veřejná správa. Ostatní segmenty nevyužívají.


Další kvalifikace, kterou jste vedle PRINCE2 získali

Zajímavé jsou údaje o dalších certifikacích u absolventů PRINCE2. Více jak 1/3 respondentů disponuje kvalifikací ITIL Foundation a zbývajících 20% má ITIL Intermediate, nebo Expert, což reflektuje dominantní postavení v oblasti IT. Až třetí nejžádanější certifikace je překvapivě PMP. Axelos nedávno publikoval White Paper zaměřený na kompatibilitu PRINCE2, PMBoK a ISO 21500. V ČR by se jistě dobře umístila i certifikace ISO 10006, která je zaměřená na nastavení procesů řízení kvality projektů.

Training Provider Selection

Jak vybírají absolventi svého providera vzdělávání? Nejpočetnější skupina absolventů si vybrala poskytovatele na základě doporučení. Zajímavé je, že na druhém místě jsou ti, kteří neměli na výběr. Jednalo se tedy o absolventy na základě výběrových řízení pro organizace i veřejnou správu. Klíčové pro rozhodování je z objektivních důvodů také cena, sleva a způsob přípravy na certifikaci (elearning, otevřený kurz atd..)

 

Další část je za námi, kam dál...?

Líbí se? Sdílej a pošli dál...

Zobrazit všechny aktuality

Seznam štítků

Certifikace (30) Management (25) IT Governance (24) Projektové řízení (22) Řízení rizik (22) PRINCE2 (21) Security (20) Informační bezpečnost (18) Tip (10) Programové řízení (10) Enterprise Architektura (6) ITIL (4) TOGAF® (3) MSP (3) MoR (1) Soft-Skills (1)

Nejčtenější

Nejnovější články

Informace k jednotlivým certifikacím

Nejbližší termíny školení

Najdete nás na facebooku

*

Položky označené * jsou povinné.

Komentáře