PRINCE2 (21) IT Governance (24) Projektové řízení (22) Řízení rizik (22)

Autor: Aleš Pilný

Všechny klíčové informace z nejrozsáhlejšího průzkumu mezi projektovými manažery. Téma? Nejpopulárnější metodika řízení projektů - PRINCE2®.

Je to vůbec poprvé, co AXELOS vydal tak podrobný report. Dozvíte se zde nejenom kdo a proč nejčastěji absolvuje PRINCE2, ale také jakou přidanou hodnotu přináší certifikace a nově získané znalosti / dovednosti.

průzkum mezi projektovými manažeryVíce než 2400 projektových manažerů zapojených do intenzivního průzkumu v rozmezí únor – březen 2016. Dozvíte se tak např. kdo absolvuje PRINCE2 certifikaci, jak je metodika využívána a jak pomáhá v každodením životě manažerů, nejenom na projektových pozicích.

Průzkum vyvrátil i některé přetrvávající mýty a obavy. Těší nás, že absolventi na PRINCE2 oceňují nejenom hodnotu znalostí použitelných pro řízení projektů, ale také prestižní certifikát, který pomáhá otevřít kariérní dveře.


Co nás překvapilo nejvíce

Očekávali jsme, že většina respondentů bude na pozicích projektového manažera. To byl omyl. Nečekali jsme tak obrovský zájem o PRINCE2 na pozicích, které nespadají přímo do projektové kanceláře. Jde zejména o
  • Senior Management
  • Operations, HR, ale i další role.

Dnešní doba klade na manažery větší nároky, požadují se komplexnější schopnosti. A v situacích, kdy organizace využívá projekty k realizaci změn, uvedení nových produktů, nebo služeb je klíčová znalost metodického řízení projektů. V silně konkurenčním prostředí uspěje vždy ten, kdo dokáže projekt realizovat efektivněji: za kratší čas, bez překročeného rozpočtu a v požadované kvalitě.

 

PRINCE2 se tak stále více uplatňuje i mimo klasické projektové pozice

Tento trend navíc stále roste. To jen potvrzuje fakt, že se na trhu prosazují mnohem lépe manažeři se schopností projektového myšlení.
Průzkum mezi organizacemi také definitivně vyvrátil mýtus, že projektová metodika je pouze na velké projekty. PRINCE2 metodika je využívána jak u malých i velkých společností. Napříč obory.
Závěrečná část průzkumu se věnuje nové flexibilní variantě, PRINCE2 Agile™. Organizace, které povýšili projektovou metodiku na agilní prvky prokazatelně urychlili realizaci projektů a profitují i z rychlejší návratnosti investice.
Přestože jde o atraktivní a moderní způsob, jde o náročný upgrade, který bez zkušeného supportu může mít dost negativních dopadů. A to je také důvod, proč některé organizace s nasazením PRINCE2 Agile stále vyčkávají.

PRINCE2 Respondenti

Podíl respondentů z jednotlivých částí světa

Největší podíl má trh ve Velké Británii. Nejenom díky své velikosti, je to dáno i tím, že zde projektová metodika PRINCE2 v UK vznikla a z Londýna se postupně rozšířila do dalších států. Od svého vzniku se stala celosvětově uznávaným standardem, který je neustále vylepšován pod záštitou nejlepších expertů z oboru.

Protože trh v ČR i SK je pro měřítka Axelos minimální, budeme další části analýzy porovnávat se statistickými daty Accredited Training Organisation TAYLLORCOX. Globálního providera AXELOS portfolia a oficiálního zástupce PRINCE2.cz

 

Která odvětví PRINCE2 metodiku používají

Největší podíl má segment IT a Finančních služeb, což je patrné i z jiných analytických dat, např. starší průzkum spol. Ernst & Young (2013). Aktuálně jde o nejvíce se rozvíjející obory, které stále trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.
Velký podíl mají také segmenty Poradenských služeb a Telekomunikací. Stále více roste na popularitě i ve Veřejné správě a Zdravotnictví. Zajímavé je, že tento globální vývoj kopíruje celkem přesně i statistická data v ČR.

 

Velikost organizací řídících projekty s metodikou PRINCE2

Povzbuzující je, že více jak 50% podíl má PRINCE2 u velkých společností (500+ zaměstnanců). Přičemž většina jsou korporátní organizace (1500+). Zde se využívá PRINCE2 pro řízení strategických projektů, ale stejné principy v menší míře uplatňují s úspěchem také na malé a mikro projekty. Třetí největší podíl mají překvapivě organizace s méně jak 100 zaměstnanci. To číslo je více než zajímavé při pohledu na sekci PRINCE2 Agile™.

 

Věk a praxe respondentů

Nejčastějšími absolventy jsou skupiny manažerů rozdělených ve věku 30 – 59 let. Ale vyjímkou nejsou junior project managers ve věku pod 29 a dokonce pod 24 let. Při pohledu na praxi v oboru je u 1/2 respondentů 15 a více let zkušeností s řízením projektů.  U ostatních skupin jsou podíly téměř vyrovnané.

 

Dočetli jste až do konce, co dál...?

Líbí se? Sdílej a pošli dál...

Zobrazit všechny aktuality

Seznam štítků

Certifikace (30) Management (25) IT Governance (24) Projektové řízení (22) Řízení rizik (22) PRINCE2 (21) Security (20) Informační bezpečnost (18) Tip (10) Programové řízení (10) Enterprise Architektura (6) ITIL (4) TOGAF® (3) MSP (3) MoR (1) Soft-Skills (1)

Nejčtenější

Nejnovější články

Informace k jednotlivým certifikacím

Nejbližší termíny školení

Najdete nás na facebooku

*

Položky označené * jsou povinné.

Komentáře