Proč absolventi preferují PRINCE2 Agile, před Scrum, Kanban, či SAFe

  • 1. října 2019
  • Aleš Pilný
  • 4 minuty čtení
PRINCE2-Agile-vs-SCRUM-KANBAN-SAFE.jpg

Proč upgradovat znalosti projektového řízení PRINCE2® na PRINCE2® Agile Practitioner? Jaké problémy lze čekat u agilní transformace a nastavení principů pro agilní řízení projektů? Největší problém stále je, že pojem “agilní” není správně pochopený, tj. ani není správně aplikovaný.

Agilní přístup

Ano, agilní projekty jsou často rychlejší v doručování. Ale agile je něco víc, jde o změnu způsobu myšlení (agilní transformace). To ve výsledku znamená, že váš projekt nebude / nemusí být doručen tak, jak jste si na iniciaci a zahájení projektu určili.

Každý projekt má svůj harmonogram. Ať už jste projektový manažer, nebo agilní kouč, časové limity v harmonogramu jsou často noční můrou. Nemůžete tlačit, aby se vše doručilo. Protože výsledek často vede k tomu, že výstupy jsou hluboko pod požadovanou kvalitou a to nás může stát krk. Proto se musíte soustředit na skutečné priority.

Kanban

V agilním projektu raději nedodáte něco, co není řekněme “požadovaný standard”. Ale na druhou stranu se postaráte a dohlédnete na to, aby vše bylo dodáno tak, aby to plnilo účel a přínos pro klienta.

Agilní postupy k řízení projektů se stále častěji a nutno podotknout, že úspěšně používají i v projektech mimo IT. Nezřídka se stává, že si zafixujete některé měřitelné parametry projektu a ostatní necháte “odemčené”. Nejčastějším příkladem je, že zamknete harmonogram a zafixujete náklady.

Organizace, které mají vyspělou metodiku PRINCE2® považují agilitu za užitečný nástroj. se s tímto přístupem stále více ztotožňují a přecházejí na PRINCE2® Agile např. i z tradičních agilních princip, jako je SCRUM, který naopak volnosti poskytuje někdy až příliš.

4 důvody pro PRINCE2® Agile Practitioner

1. Jednotný přístup a terminologie
. Díky PRINCE2® jste nastavili klíčové principy a procesy řízení projektů. Máte tak ideální platformu pro rozšíření metodiky na agilní postupy, jejichž primárním cílem je přidaná hodnota. Ta je v agilním světě motorem všeho a pomáhá tak prioritizovat úkoly.

2. Flexibilní agilní metody řízení projektů. 
Existuje mnoho variací agile. Přestože je SCRUM asi nejznámější, není to jediný funkční agilní přístup. PRINCE2® metodika nikdy nepředepisovala striktní postupy pro dodávky projektů. U metodiky PRINCE2® Agile proto můžete pracovat s jedním, ale i více agilními přístupy, jako je SCRUM, Kanban, DevOps, SAFe.

3. Business perspektiva. 
PRINCE2® metodika má “executive” roli, která reprezentuje zájmy “byznysu”. Uplatněním tohoto přístupu v agilním prostředí si vytvoříte vítězný přístup, protože si stále udržujete i aktualizujete celkovou business perspektivu, tj. strategické a obchodní cíle. Nenecháte se tak strhnout uživateli a jejich požadavky, ale dodáte to, co odpovídá obchodním potřebám / požadavkům.

4. Agilometer
. Jde o PRINCE2® nástroj, který vyhodnocuje rizika a zároveň pomáhá posoudit míru agility daného projektu. I waterfall projekty mohou mít některé prvky agility. A právě AgiloMeter™ vám pomůže posoudit důsledky agilního přístupu. Mezi další skvělé funkce je i posouzení potenciálních problémů při zavádění agile přístupu.

Pokud chcete svému šéfovi obhájit přínosy, určitě pomůže i tato infografika: PRINCE2-Agile-Corporate-Guide-Infographic.pdf

Jaké výhody přináší PRINCE2® Agile oproti SCRUM, Kanban, SAFe, DevOps..

Požadavky na výstupy projektu i celkové očekávání v dnešním světě roste. Je zde neuvěřitelný tlak na update starých produktů, služeb. Nebo jejich výměnu.

Kombinací nejefektivnější projektové metodiky PRINCE2® s akcelerátorem agile získáte komplexní platformu pro řízení, zpětnou vazbu, kooperaci a iterativní doručování výstupů projektu. Sami si určíte, které principy a postupy z agilních přístupů, jako je SCRUM, Kanban, SAFe, DevOps v projektu využijte.

Budete pracovat systematicky, efektivněji, rozšíří se oblasti pro automatizací postupů a celkově budete zvládat práci rychleji. Takže znovu otázka z úvodu: je PRINCE2® Agile silnější a efektivnější, než ostatní agilní přístupy?

Ano. Protože je postavena na kořenech léty prověřených 7 Principů, Procesů a kombinuje to nejlepší z přístupů jako je SCRUM, Kanban, SAFe, DevOps a dalších. Maximalizujte užitek v agilitě s PRINCE2® Agile!

Začít s PRINCE2® Agile >

Novinky a aktuality

Informace, které jinde nemají

Loading...